Haberler

“Non-Fungible Token” NFT Nedir ?

NFT NEDİR?

Non-Fungible Token yani kısaltmasıyla NFT nedir? Ses dosyası, resim, video gibi fiziksel olan bir varlığın sanal ortamdaki dijital karşılığıdır. İsminden de anlaşılacağı üzere değiştirilemeyen ya da takası olmayan bir dijital varlıktır. Bu sayede NFT’lerin dijital ortamlarda başka bir eşi bulunmaz. Sanal ayakkabılar, sanal oyunlar, sanal fotoğraf ve resimler kısacası sanal her şey ile yapılabilir. NFT’yi eşsiz ve tek kılan özelliği, blockchain teknolojisi kullanılarak üretilmesidir. Büyük bir bölümü, Ethereum token standartlarına göre üretilmektedir. Bu sayede tescillenmiş bir şekilde token halini alır.

İnternet ortamındaki her şeyin kopyalanabilir olmasına rağmen blockchain ile üretilen NFT’lerin kopyalanması mümkün değildir. NFT dosyaların bir kopyasına sahip olsanız bile bu onu bir NFT yapmaz. NFT dosyasının blockchain teknolojisi ile üretilmesi sebebiyle dosyanın kime ait olduğu ya da eserin üreticisinin kim olduğu blok zincirde kayıtlıdır. Bu yüzden NFT dosyalar, internet ortamında değiştirilemez. Blockchain teknolojisi ile üretilen NFT dosyaları kimse tarafında kullanılamaz ya da manipüle edilemezler. Blok zincirine kaydedilen NFT dosyalar, zincirdeki birçok bilgiden sadece biri olduğu için değiştirilmesi olanaksızdır.

Blok zincir tıpkı bir kayıt aracı gibidir. Sanal ortamda, blockchain ile hazırlanan dosyaların kime ait olduğu, kime iletildiği, dijital belgelerin imzaların hepsi sisteme kayıt edilmektedir. Bu kayıtlar başkaları tarafından da görüntülenebilir olup, onaylanabilir. Bu sayede belgelenen NFT dosyalar değiştirilemedikleri için Non-Fungible Token ismini almıştır. Son zamanlarda çok ilgi görmeye başlayan NFT eserlerinin bu yöntem ile satılması, sanatçıların da kendi eserlerini aynı yöntemle NFT’ye dönüştürüp koleksiyonculara satmasının önünü açmıştır.

NFT Nasıl Yapılır?

Dünyadaki herkes NFT yapabilir. Bunu yapabilmek için dijital bir cüzdana sahip olmak gerekir Az miktarda Ethereum satın alarak NFT pazar bağlantısı sayesinde istenilen dosya, NFT dosyasına dönüştürülebilir. Sanal ortamdaki bir eseri dijital bir eser olan NFT’ye dönüştürmek için ilk olarak eseri blok zincir ağına kayıt etmek gereklidir. NFT ye dönüştürülmesi istenilen dosya için NFT pazarında bir oturum açılması gereklidir. Daha sonra NFT basılması denilen dosya yüklemesi yapılır. Yüklenecek olan NFT’nin değiştirilemez parametreleri belirlenir. Kaç tane üretileceği, bir sonraki satıştan ne kadar kar payı ödeneceği gibi özellikler NFT için belirlenir. Ethereum işlem ağı ücreti ödenir ve NFT üretilmiş olur.

NFT’leri oluşturmak için NFT pazaryeri olarak isimlendirilen internet siteleri bulunmaktadır. NFT’lerin oluşturulması  Ethereum ağı aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. NFT pazarlarının bulunduğu sitelerde birçok koleksiyoncu bulunmaktadır. Dönüştürülen dosya, istenilen fiyata pazarlarda satılabilir. Bir sanatçı, NFT olan eserini satmasına rağmen telif haklarını elinde tutabilir. Yaptığı eserin daha fazla NFT’sini yapabilir.

NFT Ne İşe Yarar?

NFT’ler de diğer kripto para birimleri gibi blockchain sisteminde bulunuyor. Kripto para birimlerinin karşılığı olduğu kadar NFT dosyalarının da fiziksel bir parasal değeri bulunmaktadır. NFT dosyaları alındığınız zaman başka kimsede olmayan bir dijital eser satın almış olursunuz. Twitterin kurucusu Jack Dorsey twitterda attığı ilk tweetini NFT olarak 2.5 Milyon dolara satmıştı. Aynı şekilde twitterda, Jack Dorsey’in satmış olduğu tweete ekran görüntüsü alarak sahip olunabilir. Fakat yukarıda da söylendiği gibi satılan bu tweetin blockchain ile kaydedilmiş, eşsiz ve tek bir koda sahip olması eseri değerli yapmaktadır.

NFT Bir Yatırım Aracı Olabilir mi?

NFT’lerin kripto paralardan farkı takası olmaması ve aynısından başka üretilmemesidir. Buna ek olarak dijital ürünün değeri eseri üreten kişi tarafından belirlenmektedir. Fiziksel olarak nasıl bir sanat eserine para verilip alınıyorsa, dijital sanat eserleri olan NFT’ler de buna benzer şekildedir. Yani dijital bir varlık olan NFT coin, kendisine benzeyen başka bir tane olmadığı için bir kripto para ile takas edilemez.

Bir yanıt yazın