Grafik Tasarım, Kurumsal Kimlik, Logo Tasarım

Logonuz gelecek vadediyor mu?

Öncelikle logo nedir bunu kendi tarzımla açmak isterim. Logo, gördüğünüzde aklınızda canlanan firma profilini, o firmanın yaşam stilini, çalışma sistemiyle ve davranışlarıyla sizde oluşturduğu hissi, hatta ve hatta çalışanlarının üsluplarından tutun da aklınıza getirdiği renklere kadar etkisi olan ve bunları ifade eden bir sembol veya görünümdür sadece.

Peki ihtiyacınız olan şey sadece bir logo mu, yoksa tüm bu bahsettiğim argümanları bir bütün olarak algılayıp marka olma vizyonunu destekleyen bir logo mu?

Firmalar kurumsal kimlik argümanlarını oluşturma yolunda ilerlerken en önemli yapı taşı olan logo tasarımını basite alarak aslında firma imajlarının geleceğini büyük tehlikeye atıyorlar. En çok gözlemlediğim problemlerden biri ise, büyük idealler ve hedeflerle yolan çıkan firmaların çoğu, logo tasarımını maliyetsiz bir şekilde çözebilmek için ucuz yollara başvuruyorlar ve bu işi hallettiklerini sanarak aslında ilerleyen dönemlerde, bazı başarılar elde etmeye başladıkça ve kurumsal bir dünyaya adım attıklarında, firmalarının güçlü bir kurumsal imaja sahip olmadıklarının farkına varıyorlar.

Peki logo tasarımı nasıl olmalı?

Bunun için birçok etken vardır, bunlardan en önemlileri;

  • Hangi sektörde hizmet veriyor olduğunuz,
  • Müşteri kitlenize hangi yollardan ulaşmak istediğiniz,
  • İş fikrinizdeki globalleşme isteğinin derecesi,
  • Müşteri kitlenizin kültür kriterleri

ve benzeri bir çok etmeni daha barındırıyor.

Logo tasarımının kullanım amaçlarına uyumu da oldukça önemli bir etkendir. Kartvizitteki duruşu, göze hitap etmeli ve tasarım bütünlüğünü rahatsız etmemeli, web sitesinde kullanıldığında doğru konumlandırılmış olmalı, baskılı işlerde ve sosyal medyadaki kullanım amaçlarına göre uyarlanabilir olmalıdır. Şunu unutmamak gerekir, bir marka olmak yolunda ilerliyorsanız atacağınız en önemli adım, kurumsal kimliğinizi oluştururken attığın ilk adımdır.

Bir yanıt yazın